Glütensiz Atıştırmalıklar

Glütensiz Atıştırmalıklar nedir?

Günümüzde sağlıklı beslenme konusunda oldukça hassas araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle uzak durulması gereken katkılı gıdalar belirtilirken insanlar bu süreçte sağlıklı atıştırmalıklar tüketmenin ve yapmanın derdine düşmüştür. Beyaz un, rafine şeker gibi ürünlerin kullanılmadığı atıştırmalıkların hayatımızın bir parçası olması gerektiği bunları ara sıra yapmak yerine bir yaşam felsefesi haline getirerek katkılı hazır gıdalardan uzak durmamız gerektiği artık bir gerçek. Ancak buna rağmen bu ürünlerden vazgeçemeyenlerin sayısı da oldukça fazla olmaktadır. Bu hazır gıdaların yani vazgeçemediğimiz ürünlerin içerisinde çok fazla glüten bulunmaktadır. Glüten maddesi birçok insanın sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Glüten Nedir?

Glüten özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Basit bir anlatımla anlatacak olursak hazır olarak satılan ekmek, pastane ürünleri, şarküteri ürünleri, unlar gibi birçok ürünler glüten içerirler. Glüten, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir proteindir. Fakat bazı kişiler glüteni sindiremez ve bu sebeple glutensiz beslenme tarzı ile beslenmesi gerekmektedir. Unsuz atıştırmalıklar bu tarz beslenmelerde iyi bir ara öğün olabilmektedir. Unun içerisinde çok fazla glüten bulunduğu için unsuz atıştırmalıklar bu tarz bir diyete girmiş olan kişiler için yerinde bir beslenme tarzı olacaktır.

Glütensiz Atıştırmalıklar Nelerdir?
Öncelikli olarak glütensiz gıdaları belirtmemiz faydalı olacaktır. Glütensiz gıdaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Taze meyve ve sebzeler (mevsiminde tüketilmesi şarttır)
  • Kuru fasulye, nohut, barbunya, soya fasulye gibi bakliyat çeşitleri
  • Fındık, ceviz, badem gibi işlenmemiş ve tuzlanmamış kuru yemişler
  • Süt, peynir, yoğurt, kefir, ayran
  • Yumurta, tavuk eti, kırmızı et, balık ve hindi eti
  • Patates, mısır, pirinçten yapılmış unlar

Bu tarz gıdalar glütensiz gıdalardır ve bu gıdalarla yapılabilecek atıştırmalıklar da glütensiz atıştırmalıklar olacaktır. Glütensiz çubuk kraker hazırlamak aslında sanıldığı kadar zor değil, üstelik tamamen sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır. Dilerseniz sitemizden glütensiz çubuk kraker siparişi verebilirsiniz. Glütensiz çubuk krakerleri rahatlıkla çocuklarınıza yedirebilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi glütensiz beslenmek aslında hiç de zor değildir. Tamamen doğal ve mevsiminde beslenerek bu beslenme tarzını rahatça uygulayabilirsiniz. Çok fazla atıştırmalık ihtiyacı hissediyorsanız glütensiz şekersiz kurabiyelerimizi de deneyebilirsiniz. Tamamen doğal meyvelerle ve kuruyemişlerle glütensiz şekersiz kurabiyeler atıştırmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Faydaları Nelerdir?

Glütensiz beslenmeyi aslında çölyak hastaları zorunlu olarak uygulamaktadırlar. Normal kişiler bu tarz beslenme tarzını tam olarak uygulayamasalar da doğal ürünlerle beslenmenin her zaman faydalı olduğu bir gerçektir.  Glüten alerjisi olan kişilerin hiçbir şekilde tüketmemesi gerektiği bu ürünler aslında dikkat edildiği zaman kişide büyük oranda bir kilo kaybı yaşanmasına da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kilo problemi olan hastalarda glütensiz beslenme tarzı kilo kontrolünü de beraberinde getirmektedir. Bu tip beslenme programlarında dikkat edilmesi gereken en önemli şey tüketilen ürünün gerçekten glüten içerip içermediğidir. Glüten alerjisi olan kişilerin bu tarz ürünleri tüketmesi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Eğer hazır ve paket bir gıda kullanacak iseniz üzerinde glütensiz ibaresinin yer aldığına dikkat etmelisiniz. Glütensiz atıştırmalıklar ile beslenme tarzını bir diğer faydası un tüketmemeleridir. Beyaz unun ne kadar tehlikeli olduğunu düşünürsek glütensiz beslenme tarzı bu oranda çok faydalı olmaktadır. Tüm diyet listelerinde beyaz undan ve rafine şekerden uzak bir beslenme tarzı verilmektedir. Bu nedenle glütensiz gıdalar ile beslenme listesi undan uzak bir beslenme tarzı olduğu için diyet listelerinin de vazgeçilmezi olmaktadır. Undan yoksun beslenmek hızlı bir şekilde kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır. Özellikle kilo problemi yaşayanlar glütensiz beslenme tarzında büyük bir kolaylık yaşayarak kilo kontrolünü daha rahat bir şekilde sağlamaktadırlar. Bu nedenle glütensiz beslenme tarzı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?