Şekersiz Siyez Unlu Pasta

Pasta her çocuğun sevdiği besinler arasındadır. Anne babalar ise içindeki yüksek şeker oranından dolayı çocuklarına kısıtlı miktarlarda pasta yedirirler. Pasta ve atıştırmalık türü ürünleri, daha sağlıklı hale getirmek için içeriklerini biraz değiştirilmesi yeterlidir. Özellikle kullanılan un, bu aşamada yüksek önem taşır.

Siyez Unlu Pastalar

Siyez unu; genetik yapısından dolayı dünyanın en doğal unu olarak kabul edilmektedir. Ülkemizin en önemli gıda maddeleri arasındaki yerinin almıştır. Siyez unu bol liflidir ve içeriğinde yüksek oranda protein bulunur. Karbonhidrat seviyesi ise oldukça düşüktür. Siyez unu ile yapılan pastalar, beyaz un ile yapılan pastalara göre çok daha sağlıklıdır. Pastaları renklendirmek ve tatlarını güzelleştirmek için doğal meyveler eklenebilir. Hurma tatlandırıldığı için şeker kullanımına gerek kalmadan meyveli siyez unlu şekersiz pasta diğer pasta çeşitlerine göre daha sağlıklıdır.

Badem Unlu Pastalar

Badem unu; bademin öğütülmesi ile elde edilen ve içeriğinde protein, fosfor ve E vitamini barındıran lifli bir besindir. Özellikle gültensiz beslenen ya da glüten alerjisi olan kişilerde tercih sebebi olmaktadır. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi içermeyen badem unu, buğday unlarına ziyade çok daha sağlıklıdır. Bu nedenle şekersiz badem unlu pasta ebeveynlerin çocukların çokça tercih ettiği pasta çeşitlerimiz arasındaki yerini almaktadır. Şeker yerine meyve kullanılması, beyaz un yerine de badem unu kullanılması ile ortaya çıkan pasta son derece sağlıklı olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?