Tereyağlı Kurabiye

Tereyağlı Kurabiye

Tereyağlı kurabiye mutfakların olmazsa olmaz küçük atıştırmaklarındadır. Çay yanında misafirlere ikram edilen, yapımı kolay kurabiyeler, kullanılan malzemelerin sağlıklı olmasıyla doğru orantılı şekilde sağlıklı olacaktır. Hazır olarak aldığımız ürünlerin sağlıklı ve organik ürünlerden yapıldığı bilmek en önemli tercih sebebidir. Günümüzde sağlıklı ürünler ve mümkünse organik ürünler mutfaklarımızda daha çok yer almaktadır. Özellikle hazır mamul olarak tükettiğimiz ürünlerin, sağlık koşullarına uygunluğu konusunda hep endişe duyulur. Sağlıklı olmak için sağlıklı yeme alışkanlığı edinmenin baş koşul olduğu artık herkesin kabul ettiği bir bilgidir. Bu farkındalık sayesinde artık bilinçli tüketiciler, aldıkları ürünlerin içeriğine daha çok dikkat etmektedir.

Tereyağlı kurabiye malzemeleri

Tereyağlı kurabiye tarifinin başıca malzemeleri olan, un, tereyağı, yumurta, şeker ve süttür. Ancak bu malzemeler raflarda bulunan standart malzemelerden değil tamamen organik ürünlerdir. Tereyağında Kars tereyağı, unda Kastamonu atalık tohum siyez unu, tatlandırıcı olarak da hurma suyu kullanılmıştır. Ayrıca organik yumurta ve yine organik günlük süt kullanılmıştır.

Organik ürünler     

Organik ürünlerden bahsetmeden önce tanımı biraz daha genişletmekte fayda var. Organik ürün, ürünün tohumundan, yetiştirilmesi sırasında katılan katkı maddelere ve ürünün işlenmesine kadar olan tüm sürecin doğal şartlarda olmuş olmasını tanımlar. Bu süreç, günümüz koşullarında oldukça masraflı ve zorlu bir süreç olsa da bazı üretici firmalar sadece bu şekilde üretim yoluna gitmişlerdir.

Siyez unu

Bu tarifte kullanılan siyez ununun tohumu, günümüzde kullanılan buğdayın atasıdır dersek yanlış olmaz. Yaklaşık 10 bin yıl öncesinde üretilmeye başlandığı bilinen bu buğdayın türünün en önemli özelliği genetiğinin değişmemiş olmasıdır.

Hurma Suyu

Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum açısından oldukça çok zengin olan hurma A,C,B6,B12,D vitaminleri açsından da çok zengin olup kurabiye de tatlı ihtiyacını oldukça karşılamaktadır. Günlük hayatımızda öncelikle çocukların ve de her bireyin kendi sağlığı için yöneldiği organik ürünlerle yapılmış tereyağlı kurabiye, el yapımıdır, gönül rahatlılığıyla tüketilebilir ve ikram edilebilir. Tereyağlı kurabiye 50’lık paketler halinde sağlıklı bir lezzet keyfi sunar. Ancak içerisinde katkı ve koruyu madde bulunmadığından, açılan paketler kısa zaman tüketilemiyorsa ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?