Siparişleriniz 1-3 iş günü içerisinde kişiye özel hazırlanmakta olup, anlaşmalı kargo şirketine teslim edilmektedir. Paketlerinizin belirtilen süreler içinde teslim edilmemesi durumunda info@hadihamyap.com’a e-posta gönderip bilgi isteyebilirsiniz.

Belirtilen adreste herhangi bir hata durumunda teslimatı gerçekleşemeyen sipariş ile ilgili olarak siparişi veren kişinin forma iletişim bilgilerini yazması halinde bağlantı kurulmaktadır.

Ziyaretçimiz tarafından belirtilen e-posta adresinin geçerliliği siparişin aktarılmasını takiben gönderilen otomatik e-posta ile teyid edilmektedir.

Teslimat Yöntemi

Kullanıcı teslimat yöntemi olarak 2 farklı yolu seçebilir. Şirket teslim ve kargo ile teslim şeklinde 2 yöntemden birini seçen kullanıcı alışveriş bedeline göre kargo ücreti talep edilmektedir.


Siparişimden vaz geçtim

İptal isteklerinizi sipariş günü içerisinde saat 16.00’a kadar info@hadihamyap.com mail adresine veya DESTEK HATTI telefon numaralarına bildirilmelidir.Talepleriniz hemen işleme konur (kredi kartı iade işlemleri aşaması 1-2 gün arası sürebilir)


Sipariş ettiğim ürün eksik veya arızalı olarak geldi, ne yapmalıyım? 

Tarafımızdan tüm ürünler korunaklı ambalajında kontrol edilerek satış sayfasındaki özelliklere sahip şekilde sizlere yollanır. Ancak yinede tarafımızdan kaynaklanan bir kusur ve ya eksik varsa koşulsuz geri iade veya yeni ürün temini gerçekleştirilir. Hatalı Kargo taşımasından kaynaklanan kırılma veya hasarlarda kargo yetkilisine tutanak tutturulup siz ve kargo elemanı tarafından imzalanmalıdır.


E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?